Startsida Innehållsförteckning Kontaktsida

Vägvisare för Mecklenburgforskare


Vapnen för storhertigdömena Mecklenburg-Schwerin och Mecklenburg-Strelitz.
Provinsen Mecklenburgs huvudstad var Schwerin.


Innehåll:

1.Vad krävs innan du börjar forska i Mecklenburg? 4.Gå med i någon tysk förening!
2.Vad menar vi med Mecklenburg? 5.Litteratur om Mecklenburg
3.Kyrkböckerna i Mecklenburg. 6.Arkiv för Mecklenburgforskaren.

1. Vad krävs innan du börjar forska i Mecklenburg?

Först och främst bör du ha gått igenom G-gruppens allmänna vägvisare för forskare på Tyskland. I artikeln över Mecklenburg behandlas endast vissa för detta område specifika frågor. Anvisningar och redogörelser av allmänt slag redovisas bara i den allmänna vägvisaren.

En sak, som vi vill upprepa och kraftigt understryka, är att du bör ha forskat klart alla svenska fakta om dina tyska anor, innan du går in djupare i kontakt med tyska förening eller arkiv. Det kostar betydligt mer möda, tid och pengar att ta reda på uppgifter i Tyskland, än det tar, om du kan hitta dem i Sverige. Det gäller såväl bakgrundsfakta om dina anor som litteratursökning.

2. Vad menar vi med Mecklenburg?

Karta över Mecklenburg 1815 - 1918

Mecklenburg har mellan 1348 och 1918 varit ett hertigdöme, hela tiden med regenter ur furstehuset Pribislav. Även i Norden har dessa furstar haft inflytande genom Albrekt III, som var kung i Sverige 1363-89 under namnet Albrekt av Mecklenburg. elisabet Vasa (1549-1597), dotter till Gustaf Vasa, ingick 1581 på Stockholms slott äktenskap med hertig Kristofer av Mecklenburg.

År 1701 delades landet upp i Mecklenburg-Schwerin och Mecklenburg-Strelitz. Trots detta förblev landet en enhet. Sålunda hade man de flesta institutionerna gemensamt såsom universitet, hovrätt och konsistorium. Reformationen infördes 1549. Mellan 1815 och 1866 var Mecklenburg-Schwerin och Mecklenburg-Strelitz storhertigdömen inom Tyska förbundet och mellan 1871 och 1918 i Tyska riket. 1934 sammanslogs Mecklenburg-Schwerin och Mecklenburg-Strelitz till Land Mecklenburg. Sedan 1990 ingår Mecklenburg i delstaten Mecklenburg-Vorpommern. En intressant webbsida med länkar om Pommerns och Mecklenburgs historia.

Under årens lopp har gränsförskjutningar skett. Sålunda har exempelvis Ratzeburg vissa tider tillhört Schleswig-Holstein. Kartan ovan visar Mecklenburg under åren 1815 - 1918. Genom att klicka på kartan får du en förstoring i ett nytt fönster, som också visar Kreisindelningen. Kreisförvaltningen ligger i de städer som har mörkröd beteckning. Mecklenburgs "Kreise" är: Güstrow, Hagenow, Ludwigslust, Malchin, Neustrelitz, Parchim, Rostock, Schwerin, Schönberg, Stargard, Waren och Wismar.

3. Kyrkböckerna i Mecklenburg.

Kyrkböcker började föras i Mecklenburg redan 1602. Till att börja med registrerades inte dödsfall. Sådan registrering påbörjades först senare. En enhetlig form av dokument infördes i Mecklenburg-Schwerin 1786 och i Mecklenburg-Strelitz 1810. Liksom på många andra håll har kyrkböcker förstörts av krig eller eldsvådor, men redan under tidigt 1700-tal gjordes i många församlingar kopior av av kyrkböckerna för att säkerställa informationen. Under 1780-talet infördes lagar, som krävde att det skulle göras duplikat av kyrkböckerna, men dessa lagar kunde inte följas på grund av den stora mängd böcker, som skulle behöva kopieras. Enligt senare lagar skulle duplikaten och de äldsta originalen tas om hand och förvaras i Schwerin respektive Neustrelitz. Sedan 1934 skulle alla gamla kyrkböcker vara samlade i Landskyrkoarkivet i Schwerin. Under slutskedet av andra världskriget förvarades böckerna i saltgruvor i Grasleben. Numera finns alla kyrkböcker fram till 1875 åter i arkivet i Schwerin.

Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga (Mormonerna) mikrofilmade kyrkböckerna i Mecklenburg 1951. Ett mikrofilmarkiv finns i Ratzeburg.

För att man skall kunna hitta sina anor i kyrkböckerna fordras att man vet i vilken församling man skall söka. Många gånger vet man inte det, utan bara att anorna kom från en viss del av Mecklenburg. Då kan vigselregistret för Mecklenburg vara användbart. En amerikansk släktforskarorganisation Immigrant Genealogical Society (IGS) har tagit fram tre omfattande vigselregister för Mecklenburg-Schwerin för åren före 1704, 1705-1751 och 1751-1800 (finns under Services) med totalt 230 000 vigslar. När man fått reda på var vigseln skett och därigenom åtminstone brudens hemförsamling, är det bara att gå vidare i kyrkböckerna. Den här tjänsten kostar en del, vilket framgår av hemsidan, men kan vara väl använda pengar för att komma igång med forskningen på anorna från Mecklenburg. IGS har också register över folkräkningar i Mecklenburg.

I nedanstående tabell visas innehållet i de mecklenburgska kyrkböcker, som finns i Zentralstelle für Genealogie i Leipzig:

FörsamlingKreisDopVigselBegravning
AnkershagenWaren1676-17871676-17981676-1790
BaumgartenGüstrow1828-18521828-18521828-1852
Behren-LübchenMalchin1766-18471766-18471766-1847
BlankenhagenRostock1837-18751837-18751837-1875
BürzowSchönberg1852-18991852-18991852-1899
BrützParchim1710-18281710-18281710-1828
BrunowLudwigslust1787-18761787-18761787-1876
BuchholzWaren1675-18001675-18001675-1800
CarlowSchönberg1614-16991614-16991614-1699
CrivitzSchwerin1644-17641644-17641644-1764
DassowSchönberg1671-18151670-18211671-1821
Drefahl med BrunowLudwigslust1787-18761787-18761787-1876
EldenaLudwigslust1780-18301780-18301780-1830
FeldbergStargard--1839-1866
FürstenbergStargard1769-18761769-18761769-1829
GarmitzParchim1639-1752
1795-1820
1822
1639-1752-
GnoienMalchin1849-1861--
GoldbergWismar1815-18411815-18411815-1841
GrabowWaren1849-18751849-18751849-1875
GrambowSchwerin1639-17161639-17161639-1716
Gross PankowParchim1681-17151681-1715-
GüstrowGüstrow-1830-1871-
HagenowHagenow1689-1805--
HohenkirchenSchönberg1816-18461816-18461816-1846
HolzendorfStargard1864-18751864-18751864-1875
KlützSchönberg1733-1784--
KrakowGüstrow1689-1739--
KuhlradeRostock1822-18491787-18491787-1849
LichtenhagenRostock1753-1806--
LohmenGüstrow11721-17501722-1728
1737-1746
1722-1726
1737-1746
LübowWismar1758-1875
1758-1875
1758-18751562-1783
MalchowWaren1826-18421826-18421826-1842
NeubuckowWismar1736-17861736-17861736-1786
Neustadt-GleweLudwigslust1770-18211770-18211770-1821
NeustrelitzNeustrelitz1756-17841756-17841756-1784
PampowSchwerin1835-18541835-18541835-18541835-1854
ParchimParchim1708-17861708-17861708-1786
PetschowRostock1606-17781606-17781606-1778
PicherHagenow1840-18641840-18641840-1864
PlateSchwerin1676-1812--
PritzierHagenow1681-17841681-17841681-1784
RibnitzRostock1622-1689
1704-1711
1622-1689
1704-1711
1622-1689
1704-1711
Roga med BassowStargard1696-17341696-17341696-1734
RostockRostock1817-1875 Reg.1817-1875 Reg.1817-1875 Reg.
SchillersdorfStargard1748-17621748-17621748-1762
SchwinkendorfMalchin1673-17861673-17861673-1786
StralendorfSchwerin1846-18751846-18751846-1875
StrasenStargard1832-18641832-18641832-1864
StrelitzNeustrelitz1709-1752
1713-1725 Stadtkirche
1709-1752
1713-1725 Stadtkirche
1709-1752
TessinRostock1753-17851753-17851753-1785
TornowStargard1671-17601671-17601671-1760
WarbendeStargard1863-18751863-18751863-1875
WarinWismar1753-17951753-17951753-1795
WarsowSchwerin1804-18491804-18491804-1849
WesenbergStargard1681-18091681-18091681-1809
WredenhagenWaren1805-18691805-18691805-1869
Wustrow med Canow och DrosedowStargard1694-17401694-17401694-1740
ZarrentinHagenow1745-1792
1832-1861
1776-18311776-1831

Standesamt - folkbokföringen av födda, gifta och döda började först 1876. Innehållet i Standesamt är egentligen detsamma som i kyrkböckerna, men kan vara något mer detaljerat. Den stora fördelen med Standesamt är annars att samtliga personer - oberoende av religion - finns registrerade.

4. Gå med i någon tysk förening.

Som tidigare påpekats, kan det löna sig att gå med i en tysk släktforskarförening. De största och viktigaste föreningarna för Mecklenburg är:

Du kan komma en bit i din forskning på Mecklenburg från Sverige genom mormonernas filmer, men har du för avsikt att gå djupare, råder vi dig att bli medlem i någon av föreningarna. MFP är helt koncentrerad till Mecklenburg, medan AMF täcker ett band av Bundesländer från Östersjökusten söderut till Sachsen och Türingen. Bägge föreningarna har uppkopplingar mot Internet.

5. Litteratur om Mecklenburg.

Verlag Degener är det ledande förlaget när det gäller tysk genealogisk litteratur. Numera kan man köpa både böcker och CDn direkt på nätet.

G-gruppens litteraturlista över tysk genealogisk litteratur rekommenderas.

En tidskriftsartikel, som behandlar utvandringen från Mecklenburg:
Zeitschrift des Heimatbundes Mecklenburg, Landesverein des Deutschen Bundes Heimatschutz, 30. Jgg. 1935, Sidan 13 ff.: "Mecklenburger als Siedler in Polen" av Dr. Gerhard Staak, Kiel.

6. Arkiv för Mecklenburgforskaren.

Mecklenburgska arkiv som rekommenderas är:

  • Domarkivet i Ratzeburg
    De flesta kyrkböckerna från Mecklenburg finns mikrofilmade i Domarkivet i Ratzeburg. Där finns också läsapparater. Antalet läsapparater är dock begränsat, varför bokning är nödvändigt. Bokning kan göras per brev eller per telefon under öppettiderna:

    Domarchiv Ratzeburg
    Postadress:Besöksadress:
    Postfach 1266Domhof 35
    D-23902 RatzeburgRatzeburg
    Telefon: 0049/4541 8 32 73

  • Landeskyrkoarkivet i Schwerin
    Kyrkböckerna från Mecklenburg kan även studeras vid detta arkiv. Adressen till arkivet är:

    Landeskirchliches Archiv
    Postadress:Besöksadress:
    Postfach 011003Münzstraße 8-10
    D-19010 SchwerinSchwerin
    Telefon: 0049/385 518 5141
    E-post: kirchenbuchstelle.schwerin@archiv.nordkirche.de

  • Mecklenburgs Landesbibliotek
    Här finns exempelvis de flesta statskalendrar från Mecklenburg-Schwerin sedan 1777 och från Mecklenburg-Strelitz sedan 1790.

Uppdaterad 2017-09-21. Copyright © Lars Craemer.