Startsida Innehållsförteckning Kontaktsida

Vägvisare för Mecklenburgforskare


Vapnen för storhertigdömena Mecklenburg-Schwerin och Mecklenburg-Strelitz.
Provinsen Mecklenburgs huvudstad var Schwerin.


Innehåll:

1.Vad krävs innan du börjar forska i Mecklenburg? 6.Litteratur och bibliotek om Mecklenburg.
2.Vad menar vi med Mecklenburg? 7.Arkiv för Mecklenburgforskaren.
3.Kyrkböckerna i Mecklenburg. 8.Hjälp till dig som forskar.
4.Gå med i någon tysk förening! 9.Uppdragsforskning.
5.Några forskningsexempel.

1. Vad krävs innan du börjar forska i Mecklenburg?

Först och främst bör du ha gått igenom G-gruppens Vägvisare för tysk släktforskning. Visserligen behandlas i stort sett samma uppgifter både på Mecklenburgsidan och på den övergripande "tyska" sidan. Material över Mecklenburg på den tyska sidan tas däremot endast fram som exempel. Anvisningar och redogörelser av allmänt slag redovisas bara på den generella tyska sidan och endast ofullständigt här på sidan för forskare på Mecklenburg.

En sak, som vi vill upprepa och kraftigt understryka, är att du bör ha forskat klart alla svenska fakta om dina tyska anor, innan du går in djupare i kontakt med tyska förening eller arkiv. Det kostar betydligt mer möda, tid och pengar att ta reda på uppgifter i Tyskland, än det tar, om du kan hitta dem i Sverige. Det gäller såväl bakgrundsfakta om dina anor som litteratursökning.

2. Vad menar vi med Mecklenburg?

Karta över Mecklenburg 1815 - 1918

Mecklenburg har mellan 1348 och 1918 varit ett hertigdöme, hela tiden med regenter ur furstehuset Pribislav. Även i Norden har dessa furstar haft inflytande genom Albrekt III, som var kung i Sverige 1363 - 89 under namnet Albrekt av Mecklenburg .

År 1701 delades landet upp i Mecklenburg-Schwerin och Mecklenburg-Strelitz. Trots detta förblev landet en enhet. Sålunda hade man de flesta institutionerna gemensamt såsom universitet, hovrätt och konsistorium. Reformationen infördes 1549. Mellan 1815 och 1866 var Mecklenburg-Schwerin och Mecklenburg-Strelitz storhertigdömen inom Tyska förbundet och mellan 1871 och 1918 i Tyska riket. 1934 sammanslogs Mecklenburg-Schwerin och Mecklenburg-Strelitz till Land Mecklenburg. Sedan 1990 ingår Mecklenburg i delstaten Mecklenburg-Vorpommern. En intressant webbsida med länkar om Pommerns och Mecklenburgs historia.

Under årens lopp har gränsförskjutningar skett. Sålunda har exempelvis Ratzeburg vissa tider tillhört Schleswig-Holstein. Kartan ovan visar Mecklenburg under åren 1815 - 1918. Genom att klicka på kartan får du en förstoring i ett nytt fönster, som också visar Kreisindelningen. Kreisförvaltningen ligger i de städer som har mörkröd beteckning. Mecklenburgs "Kreise" är: Güstrow, Hagenow, Ludwigslust, Malchin, Neustrelitz, Parchim, Rostock, Schwerin, Schönberg, Stargard, Waren och Wismar.

3. Kyrkböckerna i Mecklenburg.

Kyrkböcker började föras i Mecklenburg redan 1602. Till att börja med registrerades inte dödsfall. Sådan registrering påbörjades först senare. En enhetlig form av dokument infördes i Mecklenburg-Schwerin 1786 och i Mecklenburg-Strelitz 1810. Liksom på många andra håll har kyrkböcker förstörts av krig eller eldsvådor, men redan under tidigt 1700-tal gjordes i många församlingar kopior av av kyrkböckerna för att säkerställa informationen. Under 1780-talet infördes lagar, som krävde att det skulle göras duplikat av kyrkböckerna, men dessa lagar kunde inte följas på grund av den stora mängd böcker, som skulle behöva kopieras. Enligt senare lagar skulle duplikaten och de äldsta originalen tas om hand och förvaras i Schwerin respektive Neustrelitz. Sedan 1934 skulle alla gamla kyrkböcker vara samlade i Landskyrkoarkivet i Schwerin. Under slutskedet av andra världskriget förvarades böckerna i saltgruvor i Grasleben. Numera finns alla kyrkböcker fram till 1875 åter i arkivet i Schwerin.

Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga (Mormonerna) mikrofilmade kyrkböckerna i Mecklenburg 1951. Ett mikrofilmarkiv finns i Ratzeburg. Det går också att beställa de filmer, som omfattar din forskning, på något av mormonernas släktforskningscentra. I Sverige finns ett tjugotal sådana. Där kan du för en låg kostnad studera kyrkböckerna från Mecklenburg.

För att man skall kunna hitta sina anor i kyrkböckerna fordras att man vet i vilken församling man skall söka. Många gånger vet man inte det, utan bara att anorna kom från en viss del av Mecklenburg. Då kan vigselregistret för Mecklenburg vara användbart. En amerikansk släktforskarorganisation Immigrant Genealogical Society (IGS) har tagit fram tre omfattande vigselregister för Mecklenburg-Schwerin för åren före 1704, 1705-1751 och 1751-1800 med totalt 230 000 vigslar. När man fått reda på var vigseln skett och därigenom åtminstone brudens hemförsamling, är det bara att gå vidare i kyrkböckerna. Den här tjänsten kostar en del, vilket framgår av hemsidan, men kan vara väl använda pengar för att komma igång med forskningen på anorna från Mecklenburg. IGS har också register över folkräkningar i Mecklenburg.

I nedanstående tabell visas innehållet i de mecklenburgska kyrkböcker, som finns i Zentralstelle für Genealogie i Leipzig:

FörsamlingKreisDopVigselBegravning
AnkershagenWaren1676-17871676-17981676-1790
BaumgartenGüstrow1828-18521828-18521828-1852
Behren-LübchenMalchin1766-18471766-18471766-1847
BlankenhagenRostock1837-18751837-18751837-1875
BürzowSchönberg1852-18991852-18991852-1899
BrützParchim1710-18281710-18281710-1828
BrunowLudwigslust1787-18761787-18761787-1876
BuchholzWaren1675-18001675-18001675-1800
CarlowSchönberg1614-16991614-16991614-1699
CrivitzSchwerin1644-17641644-17641644-1764
DassowSchönberg1671-18151670-18211671-1821
Drefahl med BrunowLudwigslust1787-18761787-18761787-1876
EldenaLudwigslust1780-18301780-18301780-1830
FeldbergStargard--1839-1866
FürstenbergStargard1769-18761769-18761769-1829
GarmitzParchim1639-1752
1795-1820
1822
1639-1752-
GnoienMalchin1849-1861--
GoldbergWismar1815-18411815-18411815-1841
GrabowWaren1849-18751849-18751849-1875
GrambowSchwerin1639-17161639-17161639-1716
Gross PankowParchim1681-17151681-1715-
GüstrowGüstrow-1830-1871-
HagenowHagenow1689-1805--
HohenkirchenSchönberg1816-18461816-18461816-1846
HolzendorfStargard1864-18751864-18751864-1875
KlützSchönberg1733-1784--
KrakowGüstrow1689-1739--
KuhlradeRostock1822-18491787-18491787-1849
LichtenhagenRostock1753-1806--
LohmenGüstrow11721-17501722-1728
1737-1746
1722-1726
1737-1746
LübowWismar1758-1875
1758-1875
1758-18751562-1783
MalchowWaren1826-18421826-18421826-1842
NeubuckowWismar1736-17861736-17861736-1786
Neustadt-GleweLudwigslust1770-18211770-18211770-1821
NeustrelitzNeustrelitz1756-17841756-17841756-1784
PampowSchwerin1835-18541835-18541835-18541835-1854
ParchimParchim1708-17861708-17861708-1786
PetschowRostock1606-17781606-17781606-1778
PicherHagenow1840-18641840-18641840-1864
PlateSchwerin1676-1812--
PritzierHagenow1681-17841681-17841681-1784
RibnitzRostock1622-1689
1704-1711
1622-1689
1704-1711
1622-1689
1704-1711
Roga med BassowStargard1696-17341696-17341696-1734
RostockRostock1817-1875 Reg.1817-1875 Reg.1817-1875 Reg.
SchillersdorfStargard1748-17621748-17621748-1762
SchwinkendorfMalchin1673-17861673-17861673-1786
StralendorfSchwerin1846-18751846-18751846-1875
StrasenStargard1832-18641832-18641832-1864
StrelitzNeustrelitz1709-1752
1713-1725 Stadtkirche
1709-1752
1713-1725 Stadtkirche
1709-1752
TessinRostock1753-17851753-17851753-1785
TornowStargard1671-17601671-17601671-1760
WarbendeStargard1863-18751863-18751863-1875
WarinWismar1753-17951753-17951753-1795
WarsowSchwerin1804-18491804-18491804-1849
WesenbergStargard1681-18091681-18091681-1809
WredenhagenWaren1805-18691805-18691805-1869
Wustrow med Canow och DrosedowStargard1694-17401694-17401694-1740
ZarrentinHagenow1745-1792
1832-1861
1776-18311776-1831

Standesamt - myndighetsregistreringen av födda, gifta och döda började först 1876. Innehållet i Standesamt är egentligen detsamma som i kyrkböckerna, men kan vara något mer detaljerat. Den stora fördelen med Standesamt är annars att samtliga personer - oberoende av religion - finns registrerade.

Det finns en mikrofilmrulle hos Mormonerna från ett antal folkräkningar på 1600-talet i Mecklenburg.

4. Gå med i någon tysk förening.

Som tidigare påpekats, kan det löna sig att gå med i en tysk släktforskarförening. De största och viktigaste föreningarna för Mecklenburg är:

Du kan komma en bit i din forskning på Mecklenburg från Sverige genom mormonernas filmer, men har du för avsikt att gå djupare, råder vi dig att bli medlem i någon av föreningarna. MFP är helt koncentrerad till Mecklenburg, medan AMF täcker ett band av Bundesländer från Östersjökusten söderut till Sachsen och Türingen. Bägge föreningarna har uppkopplingar mot Internet.

5. Några forskningsexempel.

Genom G-gruppens egen diskussionslista har många forskare från Norden fått goda kontakter med tyska forskare, som finns nära arkiven. Det finns ett flertal exempel på framgång från medlemmarnas egen Mecklenburgforskning.

6. Litteratur om Mecklenburg.

Verlag Degener är det ledande förlaget när det gäller tysk genealogisk litteratur. Numera kan man köpa både böcker och CDn direkt på nätet.

G-gruppens litteraturlista över tysk genealogisk litteratur rekommenderas. En litteraturlista som tagits fram av MFP och behandlar genealogisk litteratur specifikt om Mecklenburg finns också.

En tidskriftsartikel, som behandlar utvandringen från Mecklenburg:
Zeitschrift des Heimatbundes Mecklenburg, Landesverein des Deutschen Bundes Heimatschutz, 30. Jgg. 1935, Sidan 13 ff.:
"Mecklenburger als Siedler in Polen" av Dr. Gerhard Staak, Kiel.

Du kan också söka lämplig litteratur på Libris.

7. Arkiv för Mecklenburgforskaren.

Mecklenburgska arkiv som rekommenderas är:

  • Domarkivet i Ratzeburg
    De flesta kyrkböckerna från Mecklenburg finns mikrofilmade i Domarkivet i Ratzeburg. Där finns också läsapparater till en kostnad av 5 DM per timme eller högst 20 DM per dag. (Prisuppgifter avser tiden före Euron introduktion. Arkivet är öppet onsdag och torsdag 9.00 - 17.00. Antalet läsapparater är begränsat, varför bokning (minst 2 veckor innan) är nödvändigt. Bokning kan göras per brev eller per telefon under öppettiderna:
    Domarchiv Ratzeburg
    Postadress:Besöksadress:
    Postfach 1266Domhof 35
    D-23902 RatzeburgD-23909 Ratzeburg
    Telefon: 0049/4541 8 32 73
    Arkivet kommer att vara stängt en längre tid.
  • Landeskyrkoarkivet i Schwerin
    Kyrkböckerna från Mecklenburg kan studeras vid detta arkiv. Avgiften är 10 DM (prisuppgift från 2001) om dagen, men det finns rabatter för t.ex. pensionärer och studerande. Arkivet är öppet måndag till fredag 8.00 - 12.30 och enligt överenskommelse på eftermiddagarna. Adressen till arkivet är:
    Landeskirchliches Archiv
    Postadress:Besöksadress:
    Postfach 011003Münzstraße 8-10
    D-19010 SchwerinD-19010 Schwerin
    Telefon: 0049/385 518 5141
    Telefax: 0049/385 518 5134
    E-post: Landeskirchenarchiv@ellm.de
  • Mecklenburgs Landesbibliotek
    Här finns exempelvis de flesta statskalendrar från Mecklenburg-Schwerin sedan 1777 och från Mecklenburg-Strelitz sedan 1790.
    Adress:
    Mecklenburgische Landesbibliothek
    Johannes-Stelling-Strasse 29
    D-19053 Schwerin
  • Landeshaubtarchiev Schwerin
    De kvarvarande handlingarna från storhertigarna av Mecklenburg-Schwerin och Mecklenburg-Strelitz finns samlade i landsarkivet.
    Adress:
    Landeshaubtarchiev Schwerin
    Graf-Schack-Allee 2
    D-19053 Schwerin

Arkiv med dokument från Mecklenburg, som finns utanför Mecklenburg är i huvudsak följande:

  • Deutsche Zentralstelle fur Genealogie
    Adress:
    Sächsisches Staatsarchiv Leipzig
    Abt. Deutsche Zentralstelle für Genealogie
    Schongauer Strasse 1
    D-04329 Leipzig
    Telefon: 0049/341 25 555 51
    Telefax: 0049/341 25 555 55

  • Landsarkivet i Greifswald
    Här finns arkivet för Wismartribunalen, som var högsta juridiska instans under den svenska tiden. Det är som alla juridiska arkiv fyllt av personhistoria: Ekonomiska gräl, arvsfrågor, brott osv., alltså för en forskare på "tyska anor" ett mycket bra material. Här finns således även helsvenskt folk med i arkivalierna.

    Adress:
    Landesarchiv Greifswald
    Martin Andersson-Nexö-Platz
    D-17489 Greifswald
    Telefon: 0049/3834 5953 0
    Fax 0049 (0)3834 5953 63

Studera också gärna G-gruppens egen arkivsida! Där kan du få ytterligare hänvisningar.

8. Hjälp till dig som forskar.

G-gruppen har haft stor hjälp av Goetheinstitutet i Stockholm. Goetheinstitutet är tyska statens kulturinstitut och finns på Linnégatan 76 i Stockholm, telefon 08/459 12 00.

Släktforskarsidor med anknytning till Mecklenburg finns för:

Det finns också ett antal mecklenburgforskare med egna hemsidor. Dessa är ofta bra och kan ge tips om olika vägar att söka information:

Historiska kartor över Mecklenburg hitar du på Krigsarkiver men du får mycket hjälp också av denna webbsida.

9 Uppdragsforskning.

Den mecklenburgska släktforskarföreningen MFP rekommenderar Karl-Heinz Steinbruch att göra uppdragsforskning. G-gruppen kan för stunden inte bedöma hans möjligheter att hjälpa svenska släktforskare. Men hans bakgrund, hemsida och främst hans stöd från MFP tyder på, att det handlar om en seriöst arbetande forskare.

Det kan rent ekonomiskt löna sig att ta den här hjälpen. Men givetvis skall man själv också göra besök i de arkiv, där man vet att det finns något att hämta, som berör ens forskning.


Uppdaterad 2010-08-30. Copyright © Lars Craemer.